Alışverişte En Çok Hangi Gıda Ürünleri Satın Alınıyor

Çocuk Yaşta Evlendirilen İnsanlar İçin Yasal Düzenlemeler Var Mıdır?

Türk medeni kanunlarında göre bir kadın ve bir erkek 18 yaşını doldurması gerekmektedir. 18 yaşını dolduran her genç Medeni kanunun 124. maddesince kendi hür iradesince evlenebilmektedir. Anayasa hukuku bu şekilde ilerlemektedir. Evlenebilme ehliyeti Medeni Kanunu’da 124. maddesince düzenlenmiştir. Ve medeni kanuna göre kadın ya da erkek On sekiz yaşına gelmeden evlenemez.Alışverişte En Çok Hangi Gıda Ürünleri Satın Alınıyor

17 yaşındaki kadın ya da erkek kendi iradelerince evlenemez sadece kendi rızası yeterli olmayacaktır. Kadın ya da erkeğin velisinin rızasına başvurulacaktır. Türk Medeni kanununca küçük velisinin izni olmadıkça evlenemez. Yine geçerli sebebi olmadan evlenmeye izin vermeyen veliye Türk Medeni Kanunu 128 maddesince hakim evlenmeye izin sağlayabilir.

Türk Medeni Kanunun 128. Maddesince veli herhangi bir sebep olmaksın evlenmeye izin vermiyorsa Hakim bu konuda evlenmeye başvuran kadın ve erkeği de dinledikten sonra evlenmeye izin verebilir. 16 yaşını doldurmayan hiçbir kadın ve erkek kesinlikle evlenemez. Türk Medeni Kanunları buna izin vermezken bazı yerlerde hala imam nikahı ile evlendirilmektedir. Türk Medeni Kanunun 125 maddesince 18 yaşına gelmeyen bir kimse tek başına karar veremez ve ayırt etme yeteneğine sahip olmayanlar evlendirilemez. Ayırt etme gücü ;

1- Akli dengesi yerinde olmayan

2- Akıl zayıflığı ( Türk Medeni Kanunun 405)Alışverişte En Çok Hangi Gıda Ürünleri Satın Alınıyor

3-Yaş küçüklüğü

4- Sarhoşluk durumlarında düşünme yeteneğinde olmayanlar( Türk Medeni Kanunun 406 )

Ayrıca Türk Medeni Kanunlarına göre Boşanan kadınlar da bekleme süresince evlenemezler. Bir kadın boşandıktan sonra evlenebilmesi için çok sıkı şartlar konulmuştur. Bunlardan biri 300 günlük İddet süresini beklemesidir. Bu süre geçmeden kadın evlenemez. Eğer kadın gebe değilse ve boşandığı eşi ile hiç bir şekilde yeniden barışma olmayacağı anlaşılması durumlarında hakim bu sureyi kaldırmaktadır. (Türk Medeni kanunun 132 Maddesince)